Pěvecké sdružení Martinů Třinec

Třinecký komorní orchestr

Třinecký komorní orchestr (TKO)

byl založen v roce 1972 Bronislawem Kalinou. Členy TKO jsou především absolventi Základní umělecké školy v Třinci, dnes neprofesionální hudebníci.

V současné době je uměleckou vedoucí Alena Kostková, absolventka Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, která vyučuje hru na housle a flétnu na ZUŠ v Třinci. V orchestru působí jako violistka a sólistka na zobcovou flétnu. V minulosti se též věnovala sbormistrovské práci - vedla Štývarův dětský sbor a ženského komorního sboru Camerata. Díky svému všestrannému talentu, úspěchům a oceněním je Alena Kostková uznávaným umělcem v České republice i v zahraničí.

Spolupráce TKO s Pěveckým sdružením Martinů započala v rámci společného koncertování na tradičním festivalu Třinecké hudební jaro. V srpnu 2011 absolvoval orchestr spolu s Pěveckým sdružením Martinů společné koncertní turné po jižních Čechách (Nezdice, Klatovy) a Francii (Paříž). Vrcholem bylo vystoupení v pařížském Louvru na Paris Music Festival. Kromě společných vystoupeních pořádaných v rámci festivalu Třinecké hudební jaro stojí za zmínku také spolupráce PSM a TKO na mezinárodních festivalech Šumava Bayerischer-Wald 2013 a Toscana Music Festival 2015. K nejúspěšnějším společným projektům bezesporu patří koncertní turné PSM a TKO v roce 2015, kdy obě tělesa uspořádala koncerty v irském hlavním městě Dublinu, např. v Christ Church Cathedral a v St. Ann’s Church.

V repertoáru orchestru převažují skladby z období baroka a klasicismu.

Repertoár

Air - Johann Sebastian Bach
Brook Green Suite - Gustav Holst
Concerto in Si bemolle maggiore - Antonio Vivaldi
Concerto grosso in d moll - Antonio Vivaldi
Concerto grosso V - Georg Friedrich Händel
Concerto grosso No. 8 - Arcangelo Corelli
Čtvero ročních dob (Podzim, Zima) - Antonio Vivaldi
Il Gardellino - Antonio Vivaldi
Koncert B dur - Georg Philipp Telemann
Koncert č. 2 D dur - Luigi Boccherini
Simple Symphony - Benjamin Britten
Sinfonia "Alla Rustica" - Antonio Vivaldi
Sinfonia in G - Jan Václav Stamic
Slow ragtime - Karel Hašler
Sonata IV - Christoph Willibald Gluck
St. Paul's Suite - Gustav Holst
Suita na téma písní z Povolží - Aleksander Klyucharev