Pěvecké sdružení Martinů Třinec

O sboru

Pěvecké sdružení Martinů (PSM) je koncertní smíšený sbor, který zahájil svou činnost v roce 1955. Během pětašedesáti let koncertní činnosti sbor úspěšně reprezentoval Českou republiku téměř po celé Evropě.

Repertoár sboru prochází napříč hudebně historickým vývojem od děl starých mistrů z období renesance a baroka přes klasicismus a romantismus až k dílům současných autorů. Pozoruhodná je i žánrová pestrost repertoáru – od sakrální tvorby po úpravy lidových písní a vánočních koled  (viz Repertoár). 

PSM je spojeno s velkou regionální hudební osobností – Václavem Štývarem, který vedl sbor v letech 1957-2000. Od roku 2001 vedla sbor Daniela Slawińska. Současným sbormistrem je Michal Zátopek, který sbor úspěšně vede od roku 2005. 

U příležitosti 60. výročí byla v roce 2015 Martinů udělena Cena města Třince. PSM získalo řadu ocenění na republikových soutěžích i v zahraničí, z nichž pro sbor nejhodnotnějšími jsou: 2008 "Svátky písní" Olomouc (Česká republika) – stříbro, 2009 "Praga Cantat" Praha (Česká republika) – stříbro, Cena uměleckého ředitele pro nejmladšího dirigenta za dirigentský výkon, 2011 "Mozartova Praha" (Česká republika) – stříbro, 2010 "Svátky písní" Olomouc (Česká republika) – stříbro, 2012 "Gaude Cantem" Bielsko Biała (Polsko) – stříbro, Zvláštní cena pro nejlepší zahraniční sbor a Cena starosty města, 2013 "Musica Religiosa" Olomouc (Česká republika) – stříbro, 2016 "Svátky písní" Olomouc (Česká republika) – stříbro, 2016 “Prague Christmas“(Česká republika) – zlaté pásmo, zvláštní cenu za DRAMATURGII PROGRAMU pro sbormistra, 2017 „The Singing World“ Petrohrad (Ruská federace) – 3. místo v kategorii Folklórní hudba, 3. místo v kategorii Smíšené sbory, cena poroty Nejlepší klavírní doprovod (více v sekci Úspěchy).

V současné době prezentuje Martinů sborové umění na tradičních koncertech v regionu i dalších zajímavých akcích, jakými jsou například nesoutěžní I soutěžní festivaly pěveckých sborů “Celý Třinec zpívá” (organizovaný každoročně na jaře v Třinci), “We are singing Adriatic” (duben 2017, Chorvatsko a Slovinsko), “The Singing World” (srpen 2019, Ruská federace). Za zmínku stojí i společné provedení Mozartova Requiem se Symfonickým orchestrem Frýdku-Místku a dalšími dvěma pěveckými sbory (listopad 2017, Frýdek-Místek).

V současné době má sbor 40 členů. Pokud i vy rádi zpíváte, chcete si příjemně vyplnit volný čas a poznat krásy světa, neváhejte a přijďte mezi nás. Zkoušíme každé pondělí vždy od 17:30 do 20:00 hodin v prostorách Domu dětí a mládeže v Třinci.

Pěvecké sdružení Martinů Třinec je hrdým členem Unie českých pěveckých sborů.